Ambiyans Bilgi ve İletişim Ana sayfa   Site haritası   Eposta   Sık kullanılanlara ekle    
  Hakkimizda Hizmetlerimiz Referanslar Haberler Destek Iletisim
 
Destek Makaleleri
 
E-posta Ayarları - Outlook Express
Eposta Ayarları - Outlook 2003
Eposta Ayarları - Windows Mail
Outlook Express 587.port geçiş ayarları
Outlook 2003 587.port geçiş ayarları
Outlook 2007 587.port geçiş ayarları
Spam nedir?
Outlook Express'te Önemsiz E-Posta Filtresi Ayarları
Outlook 2003'te Önemsiz Eposta Filitresi Ayarları
Bilgisayar virüsleri hakkında kısa bilgiler
Ekran görüntüsünü alma
Büyük resimleri küçültme
Bazı teknik terimlerin anlamı
Çalınan MSN hesabını geri alma
 
Destek
 

Spam nedir?

Internet üzerinde aynı mesajın yüksek sayıdaki kopyasının, bu tip bir mesaji alma talebinde bulunmamış kişilere, zorlayıcı nitelikte gönderilmesi Spam olarak adlandırılır. Spam çoğunlukla ticari reklam niteliğinde olup, bu reklamlar sıklıkla güvenilmeyen ürünlerin, çabuk zengin olma kampanyalarının, yarı yasal servislerin duyurulması amacına yöneliktir. Spam gönderici açısından çok küçük bir harcama ile gerçekleştirilebilirken mali yük büyük ölçüde mesajin alıcıları veya taşıyıcı, servis sağlayıcı kurumlar tarafından karşılanmak zorunda kalınır.

Internet kullanıcıları üzerindeki etkileri incelendiğinde iki tip Spam vardır. Eposta aracılığıyla gönderilen spam doğrudan gönderilen mesajlarla, bireysel kullanıcıları hedef alır. Email spam listeleri genellikle Usenet gönderilerinin taranması, tartışma gruplarının üye listelerinin çalınması veya web üzerinden adres aramalarıyla oluşturulur. Bu maili şu kadar kişiye göndermemeniz durumunda zarar göreceksiniz, gönderirseniz şu kadar kar edeceksiniz şaklindeki mailler de sizin ve arkadaşlarınızın eposta adreslerini edinmek amaçlı mesajlardandır. Eposta tipindeki spam gönderileri tipik olarak alan kullanıcının masraf yapmasına sebep olur. Eposta erişimi için süreye bağlı telefon parası ödeyen her kullanıcı için bir bedel ortaya çıkması kaçınılmazdır.
(Bkz: www.spam.org.tr)

Ambiyans spam ile mücadele etmek için, tüm müşterilerine gelen epostaları tarayan bir yazılım satın almıştır.

Dışarıdan gelen epostalar için: Gelen ileti önce Antispam yazılımına ulaşır. Bu yazılım gelen epostayı belirli kriterlere göre kontrol eder. Gelen ileti bu kriterlere uymuyorsa bloke edilir.

Yazılım bu kriterlere göre epostanın spam olduğuna karar verirse alıcıya gitmesini engeller ve sunucu üzerinde  tanımlı bulunan istenmeyen posta klasörüne kaydeder. Eğer e-posta temiz ise alıcının posta kutusuna ulaştırılır. Hatalı kurulmuş bir eposta yazılımı veya içeriğinde sorun bulunduğu için tarafınıza ulaşmayan epostalar olabilir. Bu durumda internet explorer aracılığı ile eposta sunucuya web üzerinden erişerek bu klasörde biriken mailleri gözden geçrimenizde fayda vardır.

 
  Ana sayfa | Hakkımızda | Hizmetlerimiz | Referanslarımız | Tüm Haberler | Destek | İletişim
  Ambiyans Bilgi ve İletişim - Tüm hakları saklıdır ® 2009